Любими sci-fi анимета

VeRush
VeRush
редактирано September 2015 в Аниме Публикации: 263

Ето няколко от мен, очаквам и вашите.
Обърнете внимание, че пиша за любими, а не само най-качествени.
В азбучен ред се получава странно - шедьовър, сапунка, евтин екшън, карикатура на съвременното общество и т.н. абсурдни съчетания.

Akira - този филм (но още и мангата, която не съм чел) е експлозия от идеи: социални, политически, религиозни, младежка бунтарщина и т.н. Основата му обаче е в научната фантастика и обхваща широк кръг теми от технически прогрес, до изкуствено развити пара психически способности. Материалът е толкова богат, че при всеки преглед откривам нови нива и нюанси.

Bounen no Xamdou - това е представител на рядък жанр. Може да мине за bio-mecha или пък за история със супер герои. Светът е сложен и странен. Множество воюващи страни и политически интриги. Животът на главните герои е безнадеждно объркан от тези конфликти. Красива графика и анимация, мрачна атмосфера и оригинални биологически трансформации.

Cowboy Bebop - съдържа любимите ми неща: сложен свят и потоп от sci-fi идеи. Представени са с красива графика и качествена анимация. Заглавието обаче е много повече. Най-важното е, че невероятно разнообразно. Почти всяка серия е отделна история, а свързващите арки са създадени от елементи, които идват някак от задния план. Доста от тези истории са разказани в различни жанрове. Тръгва се от комедия и пародия, минава се през сюрреализъм, и се стига до дълбока трагедия.
Като казах трагедия, това е едно от малкото заглавия, представящо качествена такава, а не изтикана от пръстите, което е характерно за аниметата.
Пълната и противоположност - хуморът, също е доста и един от най-качествения, на който съм попадал.
Други безценни неща са оригиналните и запомнящи се герои, както и страхотната джаз-рок музика.
Изброените елементи не се срещат често, но пък лично аз не съм ги срещал друго в аниме наведнъж.

Darker than Black - по-скоро супер геройско. Някои от идеите са странни, а цялостния сюжет е недоизмислен. Мен ме радва със съчетанието между екшън, приключение, мрак, неутралитета на наемниците, множество противостоящи групировки и разнообразни герои. Най-любими са ми полицайката, частният детектив малоумник и секретарката му, както и онзи тип дето е принуден да обитава телата на различни животни.
Ценно качество са красивата визия и битките сътворени от анимационното студио Bones.
В крайна сметка нищо особено, но приятен начин за прекарване на времето.

Dead Leaves - екшън, пародия и черна комедия. Общо взето експлозивна смес от насилие, цинизми и безброй пародии на тема шпиони, затворници и дистопия. Не най-възпитаното аниме на света, но освежава.

Fireball - комедийни скечове с говорещи роботчета, но ако човек следи датите и препратките, може да си направи изводи за доста сложните събития на заден фон.

FLCL - малко като Dead Leaves. Може би с по-малко цинизъм и насилие, но доста с по-сложни пародии, хумор и отпратки. Служи си смело с гротеска и във визуално и в сюжетно отношение. Тонове абсурдистки хумор.

Freedom - малко по-стандартно sci-fi за бъдещето, климатичните промени, усвояването на космоса и тоталитаризма. Може би не най-доброто заглавие, но е доста приятно. За жалост твърде малко неща от този вид се произвеждат напоследък. Мина им модата, що ли?

Full Metal Panic - сезонът му The Second Raid е един от най-добрите представители на жанра mecha, а Fumoffu една от най-добрите комедии.
За жалост първи сезон е доста тромав (Винете Gonzo за това!), а графиката и анимацията далеч от качеството на следващите. Това отказа много хора. Все пак представа страхотния сетинг и грабващите вниманието герои. Арковете с военни действия също са надъхващи.

Ghost in the Shell - аз може би съм единственият човек, който не харесва първия филм (не че не ценя колко е уникален), обаче съм абсолютен фен на втория филм (Innocence) и на ТВ поредицата (SAC). Тонова добре развити sci-fi идеи, сложен свят със сложна предшестваща история. Страхотна графика и музика. Както пишеше на една място, цитирам по памет: "Най-добрият киберпък в света на анимето, а може би и най-добрият киберпък въобще".

Ginga Eiyuu Densetsu - космическа опера концентрирана върху политиката и стратегията на футуристичен военен сблъсък. Не борави сериозно и задълбочено със sci-fi понятията, но пък залага на сложни междуличностни и социални отношения. Мащабна и засмукваща вниманието история. Анимацията е малко жертва на тънкия бюджет, но сюжетът е толкова вълнуващ, че почти не се забелязва.

Jin-Rou - алтернативна история и дистопия. Мрачна история и красив арт.

Jinrui wa Suitai Shimashita - сюрреалистичен хумор и оригинална заигравка с разнообразни sci-fi идеи. Силно ми напомня за някои разкази от "Зваздни дневници" и "Спомените на Йон Тихи" на Станслав Лем, а малко и за някои разкази от Робърт Шекли. Всичко това пречупено през anime MOE призма, което дава странен дисонанс с понякога мрачната тематика.
Ако не друго - оригинално и интересно заглавие.

Kino no Tabi - отново сюрреализам и отново ми напомня за Шекли. Тук тематиката е по-философска, а темите по-мрачни. Не че няма и щипка хумор. За мен е на нивото и може би малко над любимо аниме от фентъзи жанра - Mushishi.

Macross - космическа опера и mecha, забъркани с j-pop (да, ужасна комбинация). Първата поредица ме кефи със странностите си, както и със старомодния си идиотски чар. От по-новите най-добри за мен са Macross Zero (без j-pop...но има гола жрица, която пее на френски...) и Macross Frontier.

Memories - три класически csi-fi истории от Кацухиро Отомо.

Mobile Suit Gundam - не съм най-големият фен на тази епична и класическа mecha, но харесвам някои нейни заглавия, примерно 00 и Unicorn.

Mousou Dairinin - сюррелизъм и философски откровения от Сатоши Кон.

Paprika - ще ми се Incetion да разглеждаше темата си поне с 1/5 от дълбочината тук. Най-близкото до този филм, за което се сещам е един разказ от Зелазни, после разширен до новела. Темата е влизане в чуждо съзнание и усложненията, до които води това.
Невероятни идеи и визия. Един от най-големите шедьоври на Сатоши Кон.

Planetes - сериозен sci-fi поглед и качествена драматизация на изследването на близкия космос и слънчевата система. Прекрасен арт и анимация.

Redline - психоделично футуристично състезание. Особен смисъл няма, но залива зрителя с невероятно шантава визия и подходяща музика. Не може да се обясни - трябва да се види и чуе.

Robot Carnival - сбор от кратки експериментални форми.

Senjou no Valkyria: Gallian Chronicles - алтернативна история с елементи на diesel punk, супер сили, военни действия, приключения и любовна история. Нищо особено, но комбинацията ме кефи.

Space☆Dandy - набор от щури експериментални истории, с почти условна връзка между тях (главните герои). Дело на най-различни автори. Нищо особено, но свежо и приятно.

Steins;Gate - пак нищо особено, но ме кефи как са разиграни някои популярни sci-fi и конспиративни trope-ове. И още, главният герой е абсолютен сладур и малоумник.

Suisei no Gargantia - ако се изреже идиотският фенсървис, би се получила прекрасна постапокалиптична история във воден свят с mecha привкус. Шоуто се прави най-вече от изкуствения интелект Чембър и леко дървената му философия. Прекрасен арт на корабите и останалата механизация. Прекрасна околната среда.

Summer Wars - интересно семейно филмче за глобална кибер катастрофа. Прекрасен арт и анимации.

Tengen Toppa Gurren Lagann - сюрреалистичен екшън и бъзик с креативно използване на множество mecha, екшън, sci-fi и приключенски trope-ове. В добавка на психоделичната визия и страхотна музика.

The Animatrix - набор от експериментални филмчета. Харесва ми много повече от самата Матрица.

The Big O - странна diesel punk mecha със залитане към detecive noir. Дело на аниматорите зад Batman TAS.

The Sky Crawlers - странна идея и прекрасни сцени на въздушен пилотаж и двубои.

Tiger & Bunny - супергеройщини с елементи на mecha и политическа интрига. Нищо особено, но доста приятно. Главните герои са симпатяги, сюжетът приятно засукан, а екшнът - перфектен за историята.

Опппа, времето ми изтече. Някой друг път ще продължа с буквата Т и нататък.
Мисля да спретна и по една тема за аниме фентъзи заглавия (Fate/Zero, FMA:B и пр.), както още за slice of life и разни минималистични, но оригинални проекти (като Senyuu. и Tonari no Seki-kun).

Post edited by VeRush on

Коментари

• VeRush
    VeRush
    редактирано September 2015 Публикации: 263

Продължавам нататък.

Toaru Majutsu no Index и Toaru Kagaku no Railgun - като сюжет са стандартните шоненски глупости, но светът в който се развива е интересна комбинация между магия и научна фантастика. Особено в първия сезон на Railgun има няколко идеи за crowd source на парапсихически способности, които бих искал да вида в някое по-сериозно sci-fi заглавие.
    Та в тази връзка ги споменавам, както и че картинките и анимацията са красиви.

Top wo Nerae 2! Diebuster - поредната шантавиня и сюрреализъм от Gainax. Харесвам го повече от Top wo Nerae! Gunbuster. Това последното признавам, че съдържа интересни sci-fi идеи, но пък ги е вградило сюжет, сякаш взет от ТВ семейна драма. Лично аз съм разочарован от такава употреба, затова уважавам само втората част.

Trava - шантава upbeat история в света на RedLine. По-стара и с по-ниско бюджетна графика, но пълно с оригинални идеи и пиянски псевдо-философски монолози за битието.

Trigun: Badlands Rumble - не обичам сериала, но този филм е страхотно нарисувана и анимирана екшън-комедия.

Uchuu Senkan Yamato 2199 - за мен най-добрата и красиво нарисувана space opera на всички времена. Сюжетът не е особено оригинален, но космическите битки, приключенията, светът в който се развива и запомнящите се герои го правят най-доброто в този жанр. От друга страна, оригиналът на който е римейк това шоу е част от вдъхновението зад други популярни космически опери, като Star Wars и Battlestar Galactica.
    В сравнени с предшественика си 2199 освен подобренията в гафиката, успява да оправи голяма част от проблемите в оригиналния сценарии и да доразвие доста идеи. Примерно да разкаже повече за антагонистите и техните собствени проблеми.

Zettai Karen Children: The Unlimited - Hyoubu Kyousuke - нищо особено, но нелош екшън с ESPER-и. Харесвам и централната поредица - Zettai Karen Children, но тя е доста по-шонен насочена и sci-fi моментите в нея са бутафория.

Zone of the Enders: Idolo и Zone of the Enders: Dolores, I - нелоши mecha заглавия с добавени свежи идеи. Примерно второто е шпионски политически трилър, и семейна драма, и комедия. Определено излизат от коловозите на жанра.
    Мой любим момент е и смяната на перспективата между Idolo и Dolores, I, към едни и същи проблеми.
    Post edited by VeRush on
  • Anita
    Anita
    Публикации: 86
    Човееек, всеки път ти гледам новите теми и мога само едно да кажа - цяла енциклопедия си. Deep bow.
    А и нерви имаш да пишеш толкова инфо и заглавия. Аз чета с удоволствие, но няма много каквода споделям, защото от този жанр сигурно харесвам 1-2 анимето като цяло.
    Ghost in the Shell (the original)
    Pale Cocoon
    Eve no Jikan

Евентуално харесвам част от Steins;Gate, но има много негативи.
  • VeRush
    VeRush
    редактирано September 2015 Публикации: 263
    "А и нерви имаш да пишеш толкова инфо" - аз част най-любимите ми съм ги изброил в http://forum.nexttv.bg/discussion/42/koi-sa-vi-lyubimite-animeta-manga#latest
    но се получава неудобно дълъг списък и предполагам читателят губи интерес след първите 10-тина.
    Затова реших да ги разбия някак по теми с кратки коментарчета, какво ми харесва в тях (света, героите, анимацията, изпълненията на сеютата...) и какво евентуално не.

Надявах се и други хора да последват примера, но освен теб и Слави - общо взето суша.

Ще призова, който има да споделя заглавия и впечатления, но те не се вписват в съществуващите теми, да вземе да направи нови - може би "Любими шоджо/джосей анимета", или "Любими анимета, чието действие се развива в игра" или нещо от този род.
    Post edited by VeRush on
  • VeRush
    VeRush
    Публикации: 263
    Наскоро приключих поредицата Votoms.
    Изключително странна и old fashion - mecha роботи на ролкови кънки. :)
    За оригиналния сериал предполагам, че твърде малко хора биха имали нервите да го издържат, въпреки че е доста брутален и антивоенен.
    Спинофът Kikou Ryohei Mellowlink е малко по-поносим.
    Нататък заглавят стават все по-добри, като най-ценното са OVA-тата:
    Soukou Kihei Votoms: Pailsen Files (филмът със същото име може да се прескочи, защото е лошо обобщение на този сериал)
    Soukou Kihei Votoms: Koei Futatabi
    Soukou Kihei Votoms: Gen-ei Hen

За жалост е трудно да се оценят извън контекста на поредицата.

Алтернативната история Votoms Finder също не е зле.

Друг класически mecha френчайз, който подхванах е Patlabor
    В момента още съм на първия OVA сериал и е много приятно.
    Минимално количество екшън. Полицейски slice of life, житейски мъдрости и доста своеобразен хумор.
    Към края на сериала нещата рязко стават сериозни и супер заплетени. Терористи с ядрено оръжие, политически хаос и опортюнизъм...направо Ghost In The Shell (от режисьора на Ghost In The Shell филмите).
    Хем е много по-смислено от модните боклуци дето се бълват на конвейер в момента (Macross Delta - бляаааах), хем някак не се взима на сериозно.
    Майтапчийско, но мъдро.

Да видим как ще продължи с ТВ сериите.
  • VeRush
    VeRush
    редактирано May 3 Публикации: 263
    Гледам не съм дописал за Patlabor.
    Първото OVA и трите филма са задължителни за всеки фен на фантастиката.
    Разликата между тона на 7-те серии и филмите е доста голяма. Във вторите тематиката е по-сериозна. В третия филм фокусът е върху съвсем различни персонажи и нашите хора се мяркат някъде във фона, но пак са си същите и свършват перфектно работата си.
    Друга причина да се гледат филмите - страхотната графика и анимация. Първият и вторият съвсем очевидно са опитното поле довело до красотите в Ghost In The Shell филмите.

Patlabor телевизионния сериал и второто OVA, което е негово продължение не са чак лоши, но са доста по-елементарни и в алтернативен свят. Не заслужават, кой знае какъв интерес.

Разглеждайки списъка си успях да изстискам още няколко заглавия, но те са може би малко по-второстепенни.

Appleseed - двата пълнометражни филма са доста интересни визуално. Другите неща от поредицата са ми скучни.

Black Magic M-66 - старо, кратко, но добре замислено, добре нарисувано и динамично екшънче от края на 80-те. Най-идейното нещо в него е дизайнът на роботите и оръжията им. (Не, няма магия, само нон-стоп стреляне по роботи.)

Cobra The Animation - сериалът от 2010 и двете OVA-та малко преди това са гледаеми. Сериите от 70-те на миналия век - мъка.
    Проблемът е в това, че става дума не за същински sci-fi, а за ретрофутуризъм. В допълнение сценариите са в стил Джеймс Бонд, а всички са облечени, като за садо-мазо сесия...
    Абе, странно заглавие, но както казах по-новите му итерации са любопитни и бая шарени.

Concrete Revolutio: Choujin Gensou - и това не е баш най-твърдата фантастика, но въпреки шантавата визия, темата е сериозна и чрез средствата на гротеската се говори за политика и проблемни моменти в японската история.

Dominion Tank Police и New Dominion Tank Police - носталгичен sci-fi екшън. Родее се с Black Magic M-66.

Gankutsuou - футуристична интерпретация на Граф Монтекристо. Интересно е и като арт и като драма.

Halo Legends - кратки истории от различни автори в света на Halo. Не се радва на голяма почит, но аз го харесвам.

Harlock - не съм фен на поредицата, но тук-таме им по нещо интересно. Примерно пълнометражния 3D филм или OVA-та Space Pirate Captain Herlock: Outside Legend - The Endless Odyssey

Highlander: The Search for Vengeance - интересно филмче с митологията на Highlander. Артът и анимацията са нарочно в стил Ninja Scroll и Vampire Hunter D.

Kagaku Kyuujo-tai TechnoVoyager - първият "съзнателен" аниме сериал, който съм гледал. Доста вехто и несъвременно, освен това започва, като нелицензиран спиноф на Thunderbirds (в последствие е лицензирано, дублирано и разпространено, като част от френчайза).
    Би харесало на ретро любителите. Това е и заглавието, което събуди апетита ми за механичен дизайн, sci-fi, космически кораби и приключения.

Kingsglaive: Final Fantasy XV - по-скоро фентъзи, но има достатъчно sci-fi елемнти и технологии. Харесва ми повече от историята в играта.

Mazinkaiser SKL - не е точно sci-fi, защото жанра super robot борави с някакви собствени правила, но е интересно OVA, дори за хора, които не са запознати с френчайза (като мен).

По-горе споменах Gundam. Освен 00 и Unicorn, може би не е зле да се споменат още:
    Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack
    Mobile Suit Gundam: The Origin
    Mobile Suit Gundam Thunderbolt

Project BLUE Chikyuu SOS - фантастично приключение в стил pulp fiction романите от 30-те години на миналия век.

Roujin Z - интересно, но кратко sci-fi проектче на Кацухиро Отомо.

Sousei no Aquarion - странна и интересна смесица между драма, sci-fi, fantasy и mecha. Другите сезони, не са на нивото му.

Steamboy - не най-идейният филм на Кацухиро Отомо, но доста красив визуално.

UN-GO - странно детективско с елементи на sci-fi, fantasy и пост апокалипсис.

Vampire Hunter D и Vampire Hunter D (2000) - класическо екшън приключение с вампири, върколаци и други чудовища, в условията на пост апокалипсис.
    Post edited by VeRush on
Влез с профила си или се регистрирай, за да коментираш.