Моля, питайте ме! (всичко за компютърен хардуер и мобилни устройства)

DimitarKukov
DimitarKukov
редактирано September 2015 в Hi-Tech and Hardware Публикации: 35
Здравейте.
Казвам се Димитър Куков и може да се каже, че съм компютърен ентусиаст. 
От известно време си мисля да направя такава тема, понеже не веднъж виждам въпроси в туич чата, свързани с компоненти, съвети и какво ли не. Съответно чата там е неудобен за каквато и да е било дискусия. Да не говорим, колко много глупости пишат хора, които очевидно нямат представа от нещата. Идеята е, ако имате въпроси питайте ме тук. Едва ли ще ме питате нещо, което да не знам, или поне да не мога да ви насоча. От мнения за конфигурации, компоненти, абе каквото се сетите и не ви е ясно. 

Post edited by DimitarKukov on
«1

Коментари

• VALiSiMO_BG
    VALiSiMO_BG
    Публикации: 9
    Привет, Митко!
    Имам следният въпрос към теб, а именно: защо по някой път при стартиране на Win 10 Pro в началото ми излиза екран пълен с цветни точки, който премигва през 3 секунди и мога да движа само мишката, след което при 3-4 пъти рестартиране се оправя? Може ли да е хардуерен проблем и как да разбера?
    Благодаря и всичко най-добро :)
  • DimitarKukov
    DimitarKukov
    Публикации: 35
    VALiSiMO_BG 
    Обикновено, когато диагностицирам проблем си правя някаква база от температури(hwmonitor,aida64) и състояние на харда(hddsentinel) поне. Ако ти се занимава, пусни тук. 
    Иначе кога е това "отначало", когато ти излизат точките? Когато компютъра минава POST(power on self test), или вече, като се мъчи да зареди windows? 
    Ако е вторият случай, повече отива на софтуерен проблем, или пък лош сектор на харда? Затова е хубаво, както споменах горе, да се направят няколко начални стъпки за основа. 
    Има случаи, когато 10-ката прави проблеми със стари машини(не си си написал конфигурацията също), когато се прави ъпдейт, а не чиста инсталация. 
    Има ли драйвъри за дъното ти(или лаптопа), в официалния сайт за 10-ка? Понякога тези от 8.1 не работят както трябва.
    Преди да минеш на 10-ка, този проблем имало ли го е някога?
  • VALiSiMO_BG
    VALiSiMO_BG
    Никога не съм имал подобен проблем. Десетката си работеше перфектно преди да кача на 06.09.2015 г. новите драйвери от сайта на nVIDIA (Metal Gear Solid V Ready) 355.82-desktop-win10-64bit-international-whql.
    Пуснах всичко възможни тестове с AIDA64 и нямаше никакъв проблем! SSD-то има 100% останал живот и нула лоши сектори, средно време за търсене 0.20ms и т.н. При System Stability теста вдигна температура макс. 40 градуса.
    Проблемът го прави на 8-та секунда след включване на компютъра точно преди да зареди операционната система, а преди това дисплеят си е напълно нормален.
    Разрових се из нета и видях, че някои хора са отстранили проблема след деинсталация, рестарт и Clean Install на драйверите за видеокартата, което направих и засега проблемът не е налице, но ще следя системата и ще пиша.
    Благодаря за отделеното внимание.
    Петър.

П.П. Преди около 8 години, когато си бях качил Vista на предния компютър, имах доста ядове с предишната ми видеокарта, но след излизане на Service Pack 1 всичко заспа, затова си мисля, че не трябва да бързаме с очакванията към новата система и ще й трябват няколко сериозни ъпдейта преди да заработи на пълни обороти ;)

• VALiSiMO_BG
    VALiSiMO_BG
    Update: Системата работи без забележки! Оказа се, че методът посочен по-горе работи безотказно и вече знам, че всеки нов драйвер за видеото трябва да се качва на чисто!
  • DimitarKukov
    DimitarKukov
    Аз продължавам да чета мнения на хора, които казват че след ъпдейт имат проблем. След слагане на чиста инсталация, проблеми изчезвали. Да си знаят хората за напред :).
  • HaxaleH
    HaxaleH
    Публикации: 133
    ще питам за телефони аз - бях се прекарал тоест в последствие да си взема брандиран телефон от оператор който се водеше нисък/среден клас уж с идеята да е не давам толкова пари за телефон като хардуера трябваше да ми е напълно достатъчен - е да ама не . С телефона си правя главно 3 неща - 1) Говоря , 2) Снимам , 3) слушам музика.
    Тоест ми трябва батерия , място и хубав звук + издръжливост на самия телефон не да го ползвам 6 месеца и да почне с проблемите.

Вариант 1) Ремонт или опит за такъв на стария телефон: Купих си HTC One X 2ра ръка - уви някой гений е правил някакви заварки по голямата(дънната) платка и тя не работи, гледам в нета има по около 50 лева, но гаранция дали работят или не няма и се чудя дали да не пробвам - телефона си беше ок - камерата не толкова, но се преживява., след като го гледаха доста хора които разбират всичко друго поне за момента работи, но платката е за смяна - дали след това всичко ще е ток не дават гаранции. 

Вариант 2) Купуване на нов апарат от някои от мобилните оператори (имаше вариант да е от нета, но мисля има достатъчно адекватни оферти с нормална гаранция и тук вече) - засега съм се спрял на LG G4 , исках Xperia заради камерата, но за момента имат само Z3, а тя не е точно най-великия телефон за тези години и параметри.

Самсунг не ме впечатляват освен може би Ноут 5, но той още не е излязъл, Iphone не искам понеже не ми допада марката, а и не ми се занимава с техните портове и програми - не са лоши просто си има хора за всичко. HTC някак не блестят кой знае колко с модели, гледах Xiaomi, OnePlus, Huawei, Nexus, Motorolla и още някой от китайските които ми бягат в момента. Моторла изкарват приличен телефон в момента, но има и минуси - Moto Style/Pure и варианта е поръчка от САЩ за момента тоест гаранция ... дръжки същото и за Нексуса.

Идеята е да пробвам ли да поправя старото НТС и да изкарам до февруари - март докато излязат по-новите модели примерно Про-то на ЛГ или да не се занимавам и да вземам нещо сега ? Приемам съвети и от хора ползващи някои от споменатите марки или модели телефони да си кажат + и - . Търся телефон от т.нар. висок клас понеже другите са компромиси за които после съжалявам - говоря много, снимам много и слушам много музика - в нета не се ровя чак толкова активно макар че е удобство, но това повече го правя на компа. От опита ми с различни телефони всичко по-ниско до момента в един прекрасен ден почва да издъхва. Пазя си техниката , не я хвърлям , мокря , цапам и тормозя като цяло.
  • koren
    koren
    Публикации: 20
    Някоя "тиха" видеокарта без вентилатор да препоръчаш? =)
  • DimitarKukov
    DimitarKukov
    редактирано September 2015 Публикации: 35
    @HaxaleH
    Моето мнение за телефони е малко по-различно. Не мисля че трябва да е скъп за да ти върши работа. Все пак ти си решаваш и щом търсиш хай-енд, така да е. 

Не знам кой ти е гледал HTC-то и как точно са разбрали, че всичко освен дъното работи? Ако са имали друг такъв телефон, от който да вземат дъно, да, но иначе малко съмнително. Виждам, че те сърбят пръстите за нов телефон :), така че... В близките месеци няма да излезе нищо, което да конкурира сегашните телефони, според мен. 

От последните флагмани бих си взел LG G4, даже с кожения гръб, ако трябва да съм конкретен. Щом снимаш много, ръчния режим, който в лг-то е доста добър, ще ти хареса. Иначе и в автоматичен работи чудесно. Примерни снимки в нета, колкото искаш, и можеш сам да се увериш :). ЛГ също имат добра политика  от към нов софтуер за телефоните си, така че си сигурен в дълголетието му. A и има слот за карта памет, за да слагаш всички си пиратствани мп3-ки :D.

Самсунг и конректно ноут 5... Никога не съм харесвал да имаш супер якия телефон ( да се разбира изработка) и да му плеснеш един ефтиджос калъф. Дори и тези по-скъпите (калъфи) пак са гадни за мен. А такъв на ноута ще сложим, 100%. Това е един от най-хлъзгавите телефони някога. Освен ако нямаш огромни ръце :D. Иначе, като екран и камера е бомба. Батерията е малко куца. Не колкото на S6, но пак не особено невероятна.

Последните няколко години при телефоните, малко се изкривиха нещата. Всички гонят нереално високи характериски, а в крайна сметка... Всичко работи бързо. Дали ще ти зарежда 0.2 секунди или 0.5, ще разбереш ли? Да не говорим колко хора си сменят телефоните просто за да си начешат крастата. Ако си купиш, например, LG G3 също ще си доволен. Втора ръка с гаранция можеш да го намериш. 

Обикновено някой като ме пита за съвет около телефон, му казвам следното: Слагаш горна граница на бюджета си, отиваш в магазина и си купуваш този който ти харесва и пасва най-добре в ръката. 
  • DimitarKukov
    DimitarKukov
    @koren

Не си казал до колко пари.

Иначе тиха видеокарта и вентилатор, не трябва да са различни неща :). Предполагам, че щом искаш пасивна, не търсиш производителност? Ако е така, всяка една видеокарта нисък клас от Nvidia и АMD ще ти върши работа. Те и без това ниския клас, почти не го променят и са си едни и същи карти с нови имена. Само гледаш да има, нужните за теб портове. VGA, DVI, HDMI(2xHDMI), DP. 

Иначе всички съвременни карти имат регулация на вентилатора под някаква форма. Моята съм я нагласил да е на най-ниските обороти на вентилатора, когато не я ползвам. Дори и това да означава малко по-високи температури, което не й вреди по никакъв начин. Дори при игри съм я нагласил да не завърта бързо, ако не е наистина натоварена. 

Eто профила ми в MSI Afterburner(работи и с не-MSI карти)
    image
  • HaxaleH
    HaxaleH
    Публикации: 133
    @DimitarKukov то и брандираното алкателче ми върши работа в момента просто има много неща които не харесвам , как се чува, колко държи батерията при различно натоварване , какви снимки прави, колко място има  и тн.
    Насочил съм се към хай-енда понеже дали ще са 500 или 700 лева е горе-долу все там - тези 200 лева разлика когато ги взема под внимание - обикновенно ПЦ конфигурации се стига до момента, че съм сбъркал + 2та пъти в които съм си взимал телефон от по-нисък клас в един момент е имало нещо което не ми достига или пък започва да ми пречи, а идеята . Естествено 200та лева мога да ги отметна така като ги имам да ги дам :) Като ги нямам няма как да са такива цифрите и отношението. Не бързам да го купувам точно в момента и веднага, даже обмислям да почакам да излезе Z5 и евентуално ако не ми хареса толкова - тоест не видя кой знае каква разлика със Z3 може би да го взема него. А за кожения гръб на LG-то ме притеснява до колко ще издържи тази кожа понеже да му шибна калъф с гръб ... Малко кофти се получава, а ще искам да го пазя. G4 нещо не ме очарова със снимките - бяха готини, но очаквах повече - "сравних ги" с дргуите телефони из магазина(за което продавачките ме гледаха лошо) и разлика имаше, но не чак толкова - имаше си и готини дребни неща в полза на LG сега :) Уви никъде не мога да намеря Z3 за да си поиграя и с него ;/ навсякъде са макети, а чудното беше че в 2 магазина LG ми го изкараха от кутийка ново,ново а не това което е мостра в магазина. Виждал съм как снима Z1 и ми харесват снимките - естествено как се виждат на телефона с нито един от тях нямах възможност да ги прехвърля на компа или нещо с по-голям екран. Та за момента чуденката ми е таква Сони / ЛГ и ще трябва да намеря и Сони-то някъде за да го пробвам. 
  • 50stinki
    50stinki
    Публикации: 1
    Здравей Митко,

С приятели искаме да организираме малко турнирче за Lol. Искаме обаче да включим и един телевизор, на който децата да гледат другите как се развива битката. Ще ми дадеш ли съвет, какво ще ни е необходимо за това.
  • DimitarKukov
    DimitarKukov

Не играя League, но тя нали има spectator mode? Влизаш като такъв в играта, през лаптоп, и с hdmi кабел от лаптопа към телевизора.
  • EasyThe
    EasyThe
    Публикации: 8
    Здравей.

Имам един странен проблем с компютъра който не мога да разбера какъв му е проблема. Значи компютъра не го изключвам почти никога - работи постоянно, 24/7. Но когато примерно спре тока и е бил няколко часа изключен, изстинал, след като го включа забелязвам известен лаг. Музика ако пусна насича. Компютъра насича. Мишката и тя. Бях се поразровил в интернет за проблема и открих че е Latency'то е високо (доста високо) DPC Latency Checker. Пускам тази програма и е само "червено". Оставям компютъра да си поработи около 1-2 часа без да го пипам защото ако го пипам просто няма да мога да направя нещо което да ми е забавно, и се оправя сам. Теорията ми е че някой компонент иска да бъде загрял но това малко няма логика!? 
  • Raziel
    Raziel
    Публикации: 11
    Привет Митко . Бих искал да те питам относно проблем с игрите при мен , става дума за micro stutter , jitter / по време на  Gameplay ( случва се почти при всяка игра  само  при 2 заглавия не съм забелязал проблема  Serious sam и GTA Vice city) навсякъде другаде го има . Писал съм по доста форуми изчел съм доста препоръки относно фикс-а за Micro stutter но нищо не помогна  доста подробно се запознах с този проблем и мисля че е нещо доста специфично . От хардуерно ниво конфигурацията ми е изправна носил съм я за диагностика , профилактика и всичко и е наред от към хардуер. За софтуера неколкократно пре инсталации на OS иначе съм с Win 7 . Другото което може би е важно е че проблема се появи в последствие не го е имало постоянно.

Това е конфигурацията ми :

CPU: Intel i5 4590 3,30GHZ
    GPU: nVidia GTX 660 OC 2GB
    Mobo: Asrock H97 Performance Fatality
    RAM: 8GB Gskill Ripjaws X  dual channel 
    HDD: Seagate ST 1000 DM003
    SSD: Samsung 840 EVO 
    PSU: Thermaltake Smart SE 730W
    Monitor: LG 22MP55HQ ( old monitor  LG Flatron W2243T)

Надявам се да успееш да ми помогнеш относно това . От почти година търся решение на този проблем от това което съм проучвал из форумите е че хора и с High End машини и видеокарти от типа на GTX 970/980 го имат този проблем :S

• Bulgan
    Bulgan
    редактирано October 2015 Публикации: 10
    Здравей, искам да те питам две неща.
    Преди година си купих компютър, ето и характеристиките му:
    MB    ASRock 980DE3/U3S3
    CPU  AMD FX-6300 3.5/4.1 GhZ BOX
    GPU  NVIDIA GTX 750Ti  2GB
    RAM  A-DATA 8GB 1600
    HDD  Seagate Barracuda 1TB
    PSU  Jewel Spire 550w active PFC
    ОS    Windows 7 Ultimate x64
    Проблема е че когато пусна някаква игра, процесора вдига над 70 градуса и съответно вентилатора му вдига над пет хиляди оборота в минута и шуми ужасно.
    Преди около месец случайно попаднах на този клип където обясняват как да намалим градусите на процесора като намалим напрежението му.
    Реших да опитам и намалих напрежението на процесора с десет процента и компютъра заспа. В момента средната температура на процесора е шест градуса и 3276 оборота на вентилатора(няма видима разлика в производителността (средно fps на HITMAN Absolution 57). Та въпроса ми към теб е това вреди ли по някакъв начин на компютъра и има ли друго решение на проблема?
    Вторият ми въпрос към теб е защо след като пусна компютъра не тръгва Windows Aero и като цяло клиповете и игрите насичат, но след като рестартирам всичко се оправя?

Post edited by Bulgan on
  • DimitarKukov
    DimitarKukov
    EasyThe 
    Здравей. Не си написал дали си пускал тестове на хард и рам, дали си го носил някой да го види в сервиз. Също така не си написал дали си преинсталирал ОС-а. Преди да кажеш тези неща, не съм особено сигурен какво точно се случва. Компонентите на компютъра нямат нужда от "загряване". Имам чувството че е някакъв процес, който се пуска като се включи компютъра и след като си свърши работата умира, и ти освобождава ресурсите. На колко процента ти е процесора, тези първи часове след като пуснеш компютъра?

Raziel 
    Здравей. И двете игри, които си споменал са стари, съответно почти не ти натоварват конфигурацията. Като си носил компа за диагностика, какво ти казаха че са тествали и как? На първо четене, проблема ти ми прилича на нестабилност при високо натоварване. Казваш че проблема се е появил в последствие. Спомняш ли си нещо конкретно, което си направил на компютъра преди да започне проблема? Какви драйвъри слагаш на видеокартата?  

Bulgan 
    Здравей. Това което е показано на клипа е АБСОЛЮТНА ПРОСТОТИЯ. Показаното в него, казва на Windows да не използва процесора на повече от 80%. Няма нищо общо с напрежението на процесора. Напрежението на процесора се намаля само през биос-а, и някои специализирани софтуери на производителите на дънни платки.  Температурата на процесора ти е невъзможно да е 6 градуса. Може би имаш предвид, че е паднала с 6 градуса? Единствения начин за сваляне на температура на процесор е с купуване на по-адекватно охлаждане. Всяко едно което е между 30-40 лева, ще ти свърши чудесна работа. Само гледай да е съвместимо с AMD сокетите. Отностно аеро-то не мога да ти помогна, предвид че може да е чисто софтуерен проблем. При рестарт системата се инициализира наново, така че това има също значение. Но с тази простотия от клипа, която си направил въобще не мога да съм сигурен, че не е от нея. Тази опция никога не съм я ползвал, и не съм чувал никой нормален човек да я е ползвал.
  • Bulgan
    Bulgan
    Благодаря за отговора.
    Това с аеро-то беше така и преди да направя това от клипа(всъщност там намалих само с 10%). А относно градусите на процесора аз се водих от тази програма(Speccy) http://store.picbg.net/pubpic/7B/1A/615fc7e8383d7b1a.jpg, а до колко показаното е вярно не знам, но е факт че  градусите намаляха, а шумът изчезна. Забравих да спомена, че преди ми изгоря захранването три минути след като пуснах тежката GTA V, но беше още в гаранция и ми го смениха с ново и сега след като направих това от клипа няма никакви проблеми. Относно охладителя чувал съм лоши коментари за тези, които вървят заедно с процесора, но едва ли това е толкова зле че процесора да вдига до 80 градуса, а перката да върти с до 6 хиляди оборота.
    Post edited by Bulgan on
  • DimitarKukov
    DimitarKukov
    редактирано October 2015 Публикации: 35
    Bulgan 
    Да охладителя, който идва с процесора е токова зле. Имам процесор, който идва със същия охладител, и дори не съм го монтирал. Охладителите на АМД са скандално зле. Температурата не ти я показва вярно на 100%, може да си сигурен. Изтегли си Aida64 или HWMonitor. Не е невъзможно и самия датчик да се е прееб. Захранването ти е изгоряло, 'щото е било некачествено, което е вярно и за настоящето. Spire не са качествена марка, без значение колко вата е и какво пише на етикета му. 
    Колкото до аеро-то, ако напишеш в Start Menu "Aero", ще ти излезе програма за откриване на грешки. Пробвай с нея. Иначе виж снимката долу. Трябва да ти е на 32 бита настройката за цветовете. 

Снимка.
  • Bulgan
    Bulgan
    Захранването си беше същото само смениха изгорялото с чисто ново във вакуумирана опаковка, но преди загреваше много направо ме изгаряше при допир, а след като направих това от клипа дори при натоварване е студено. Странно но е така. А цветовете са си на 32 бита, но ще проверя утре вечерта като се появи пак проблема с аеро-то. Но проблема едва ли е в самото аеро, защото както казах и преди когато това се случи и видео клиповете и игрите насичат докато не рестартирам.

P.S.
    Ето снимка от HWMonitor. image
    До колкото разбирам и там показва същото.
    Post edited by Bulgan on
  • DimitarKukov
    DimitarKukov
    Това със захранването направо ме плаши, както ми го обясняваш. При никакви ситуации захранването не трябва да загрява толкова. Клиповете в интернет използват само процесора за плейване. Преди да направиш това с настройката за процесора пак ли ти засичаха клиповете?
  • Raziel
    Raziel
    редактирано October 2015 Публикации: 11
    @DimitarKukov

Ами братле  аз до сега винаги съм теглил най новите драйвери от сайта на nVidia до и така винаги съм следял за най новата версия още от 2014 год когато ми сглобиха конфигурацията и в началото този проблем го нямах и май  след поредния ъпдейт на драйверите ми се появи това но точно с коя версия съм бил последно не мога да си спомня :( .  Първоначално си бях помислил че му е дошло времето на Windows-a за преинсталация . Реших този път да сложа всичко от дисковете и за дъното драйверите и за видеото , но пак по същия начин и на Cutscenite и по самия gameplay едно леко потрепване за момент и изчезва  и през няколко секунди така потрепва . Пробвах и с друг монитор и все така . Не е при всички игри  това но и при някои от тея които го имам този проблем преди съм го нямал и на тях . Дори и да нямам спад на FPS пак ми става така дори и когато е 60 . Имаше някакви теми за HPET като се спрял от bios-a премахвал този  Micro stuttering и общо взето всичко съм опитал по отношение на Micro stutter  от това което пише по форумите . И този проблем го забелязах при няколко игри като Prototype ( там в началото го нямах този проблем ) , Darksiders , DMC Devil may cry , Mafia 2 , The Saboteour . Дори и на Half Life 2 ама там интервала е по голям през 2-3 минути да има по едно такова потрепване . Пробвал съм да намаля резолюцията до минималната възможна дори , и на по ниски детайли , сенките задължително ги махам на всяка игра  и в началото не ми се беше появявало такъв проблем наистина  на игри които повечето съм превъртял или на някой съм стигал далеч  ако е имало нещо подобно все щях да го забележа ама сега то просто си личи още в началото  го има  при самото движение на картината както е плавно и изведнъж потрепва за 1 секунда и пак си продължава плавно . 
    Post edited by Raziel on
  • DimitarKukov
    DimitarKukov
    @Raziel

Драйвъра за видеото от диска му, коя версия е ? Пробвал ли си с нещо старо, като 310.* , например?

310.90

Проблема според ме не чисто на драйвърно ниво. Все едно нещо ти разбутва настройките на картата, както не трябва. Преди да инсталираш 310.90(ако решиш де :)), използвай DDU, да изчистиш стария.

• Raziel
    Raziel
    @DimitarKukov

Драйвера от диска е 314.22 уж най стабилната версия я водят без проблемна . Освен това картата ми е на Gigabyte  влизах в сайта на Gigabyte  и специално за моя модел карта изтеглих драйверите бяха 310 версия и май с тях беше и по зле  по видимо накъсване . DDU винаги съм го ползвал от както научих за него и така чистя драйверите под  Safe Mode преди да сложа новите 

• DimitarKukov
    DimitarKukov
    @Raziel

Казаха ли ти в сервиза, в който си го носил как са тествали компонентите? Обикновено нямат практика да тестват видеокарта под товар?
    Пускал ли си furmark, да видиш как са нещата?

Като гледам колко народ се оплаква от този проблем, и че очевидно няма конкретно решение, направо е абсурдно. Това с капване на 60фпс, според мен е не е нормално решение.

Пробвал ли си да върнеш заводските настройки на биоса? 
  • DimitarKukov
    DimitarKukov
    @Bulgan

Като си натовариш процесора, честотата дига ли му се ? Или стои на 1400 мегахерца?
  • HydraX_GamingBG
    HydraX_GamingBG
    Публикации: 19
    Драсти шефе :PPP Искам да си купя компютър, но се чудя между два..
    Ако е възможно, да ми кажеш кой точно да си купя, тъй като ще стриймвам :) 
    http://www.emag.bg/nastolen-kompjut-r-gaming-asus-rog-gr8-r017r-s-procesor-intelr-coretm-i7-4510u-1-90ghz-haswelltm-8gb-256gb-ssd-nvidia-geforce-gtx-750-ti-2gb-windows-8-1-cheren-90ms0071-m00170/pd/DFDRCMBBM/ - ето този мисля, че ще стане, но е твърде скъп.. И не знам.. 

http://desktop.bg/computers-desktop-Work-desktopbg_work_extreme_i5 - ето и този..
  • Raziel
    Raziel
    @DimitarKukov

Ами в сервиза казаха че са я тествали и картата и всеки един компонент . Отделно и преди това съм правил furmark на по високи детайли си сече ама на средни върви по гладко  иначе нямам микро насичане при тестовете . При Prototype ако не  капна  60FPS през нвидиа инспектора положението става по зле  капването ми оправя нещата почти перфектно ( макар че в началото когато вървяха гладко игрите без никакъв сеч  изобщо не съм правил такива процедури директно на default всичко си беше наред поне при леките игри )  И да пробвах и обновяване на биос-а до последната му версия налична в сайта на Asrock . Лошото е че картата дори когато не е под товар още веднага след зареждането на OS пускам игра и насичането се проявява на 2-3 секунда от началото на Gameplay то не е точно насичане а потрепване както казах по горе . Другото което задължително правя понеже това подобрява чувствително нещата е да пусна Vsync през нвидиа панела на FORCE ON това също е важна стъпка поне това ми подобрява нещата  но не знам как преди е било напълно smooth . Около 2 месеца вървяха перфектно гладко без никакво потрепване или накъсване и след това започнаха тези проблеми и  до сега съм се опитвал да го оправя но все без пълен успех . Някой настройки дават подобрение драстично но не ги премахва напълно а знам че преди е не е имало подобен проблем.
  • DimitarKukov
    DimitarKukov
    HydraX_GamingBG 
    Не си споменал бюджет. Двете конфигурации, които си дал са крайно различни от към цена за да се ориентирам по тях. Асуса не става за нищо. Втората е прекалено скъпа за това което предлага.

Ето моето предложение:
    MOBO: ASROCK H97M PRO4 /1150
    CPU: XEON E3-1231V3/QUAD/3.4/8M/B0X
    CASE: FD CORE 1300 MICRO ATX BLACK - или ако имаш някаква, ползваш нея.
    COOLER: CM HYPER T4 QUAD HEAT PIPES
    RAM: 2X4G DDR3 1600G ADATA XPG CL9
    PSU: FD 550W INTEGRA BLACK 
    VC: GB R938G1 GAMING-4GD/R9 380 4G
    HDD: Може да използваш какъвто имаш сега или си вземаш Seagate 1TB 64MB, например.

Излиза около 1500 лева от ник@м(да не правя реклама съм го написал така). Ако ти се дават повече пари, вземаш SSD или по-добра видеокарта. Евентуално можеш да смениш процесора с i7-4790, ако нямат ксеона. Видеокарта може да бъде сменена с GTX 970, ако тях ги харесваш повече. 
    Щом търсиш готови решения, сигурно не можеш сам да си го сглобиш? Силно ти препоръчвам да пробваш. Супер лесно е. Все пак, може да помолиш фирмата от която си поръчваш частите, която и да е тя, да ти го сглобят. Обичайно не би трябвало да ти искат пари за тази услуга.

@Raziel
    Изглежда че проблема е свързан с рефреш рейта на монитора и кадрите които видеокартата му подава.
    Твоя е 60 херца и като минеш 60 кадъра, прави чалъми явно. Да не би да имаш пуснат G-Sync или някакъв adaptive sync от драйвърите?
    Интересен проблем определено. Играл ли си си да слагаш Ubuntu например? Вероятно имаш игри в Steam, които имат и Linux версия.

• Raziel
    Raziel
    DimitarKukov 
    Ами пробвал съм да правя Custom resolution на 59,61,62,65 Hz и все същото между 60,61,65 Hz нямаше разлика но при 59 HZ и 59 FPS е зле положението . За G-sync нз как да проверя дали има включен , но за Adaptive vsync съм сигурен че няма понеже го давам на FORCE ON нормалната vsync иначе съм пробвал и на adaptive но ми дава screen tearing . Игри през Steam   обикновено тегля ISO-та и ги mount-вам  през Daemon tools и винаги е било така още и на много много по старата ми конфигурация на която също не съм имал проблеми с тогавашните игри . То и на тази в началото нямах проблем но уви 
  • Bulgan
    Bulgan

При натоварване процесора качва малко над 3GhZ. А при проблема с аеро-то и насичането като цяло цветовете си остават 32 бита.
    Post edited by Bulgan on
  • Bulgan
    Bulgan

Post edited by Bulgan on
  • DimitarKukov
    DimitarKukov
    @Bulgan

Запиши си едно Ubuntu на флашка и го пусни директно от нея. Към него върви Firefox предварително инсталиран. Влез с него в YouTube например и виж дали ти засичат клипчетата пак. Ако е така, връщаш настройките на биоса към заводски и правиш преинсталация на Windows. Това че ти засичат клиповете в интернет е почти сигурен знак, че проблема идва от процесора, тъй като те използват само него за възпроизвеждане.
  • Bulgan
    Bulgan
    Публикации: 10
    Ако проблема идва от от процесора с какво ще помогне преинсталирането на widows, какъв точно може да е проблема с процесора и как така се оправя след рестарт?
    И може ли да ми покажеш къде точно от биоса мога да намаля волтажа на процесора, макар че при мен изглежда я няма тази опция.
  • DimitarKukov
    DimitarKukov
    @Bulgan

Проблема според мен е софтуерен, или нещо в конфигурацията ти не работи като хората. Например това захранване да загрява толкова, както споменаваш не е нормално. 

Най-доброто решение при теб е да си купиш нормален охладител на процесора. 

След рестарт, не знам защо се оправя, най-вече защото има прекалено много неща, за които не съм сигурен в твоя случай. Може при първоначална инициализация на процесора да прави проблеми, а след рестарта, вече като е влязла в действия настройката, да тръгва "нормално"

Пак ти повтарям, не си намаляй волтажа, това води до нестабилност в много голяма част от случаите. 
    Иначе при теб е Overclock Mode. Трябва да избереш да си нагласяш опциите на процесора на Manual, като в момента при теб е на Auto. Опцията, която търсиш е CPU Voltage и е с стойности от типа на  - 0.010, което означава, че намаля с толкова от заводската настройка. 

image
  • Bulgan
    Bulgan
    Добре, оставих го на Manual, но мисля че преди пробвах и нямаше ефект. А захранването загряваше преди да направя онова от клипа сега не загрява явно всичко идва от процесора. Мерси за съвета относно охладителя, ако не се променят нещата вероятно ще взема този http://www.pazaruvaj.com/ventilatori-c3094/cooler-master/hyper-103-rr-h103-22pb-r1-p186817119/

P.S.
    Забелязах две разлики в снимката ти и моя биос. Едната е, че при Spread Spectrum при теб е Disabled, а при мен е Auto. Втората е, че при теб AMD Turbo Core Technology е Disabled, а при мен пак е на Auto. Това има ли голямо значение или е според процесора?
    Post edited by Bulgan on
  • DimitarKukov
    DimitarKukov

Тази снимка от интернет, даже не е от моя биос :). Просто за пример исках да ти я дам, да се ориентираш. И двете технологии, които си споменал са свързани с това, процесора да си намаля честотата, когато не е натоварен.
  • DimitarKukov
    DimitarKukov
    @Raziel

Чак сега се усетих, но пробвал ли си да играеш с вграденото видео на процесора? Вярно, че няма да видиш същите кадри, но може и да се види дали има наличен стътеринг. 
  • Raziel
    Raziel
    @DimitarKukov

Пробвах но пак има stutter то по скоро е като леко вибриране на обектите , Пробвах и с друг монитор и други периферия също но не се оправи този проблем :(
  • Slavi
    Slavi
    Публикации: 22
    Здравейте хора, здравей Куков :)

Питаха ме какви игри могат да се играят на подобна конфигурация РС и реших да я постна тук, за да реагират по въпроса хора, които са наясно с тази част на гейминга.

https://www.jarcomputers.com/oldp/NBACERNXMQWEX059/Acer-Aspire-E5-511G-P4T8-NXMQWEX059refc_2

Какви игри горе-долу могат да се играят на това нещо? На мен процесора ми се стори слабичък, за видео картата не мога да кажа конкретно. Момчето, което ме попита иска да играе Witcher 3, Overwatch и The Gathering.
  • DimitarKukov
    DimitarKukov
    Ам... Сигурен ли си че става дума за този лаптоп?
    Нито една от трите игри няма да върви. Дори и игри от близките 5-6 години няма да вървят. 

Конкретно:
    Процесора е преименуван Атом(пак интелски процесор), който има цел да има ниска консумация за сметка на производителност. Видеокартата я има, колко да я има. Не е по-производителна от коя да е вградена карта, в който и да е настолен процесор на интел. 

Според мен на този лаптоп най-много да вървят игри от типа на League of Legends, може би Dota2, от по-съвременните и популярни. И Hearthstone.
Влез с профила си или се регистрирай, за да коментираш.